W Polsce dostępność stacji ładowania jest bezsprzecznie jedną z głównych barier rozwoju elektromobilności.
Odpowiedzią na te wyzwania ma być rewolucyjna ładowarka wysuwana spod ziemi, nad którą pracują wspólnie: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz firma Czysta Polska.
Nowa stacja ładowania wyróżnia się minimalistycznym designem i wysoką funkcjonalnością. Na poziomie chodnika znajdować się będzie jedynie klapka, pod którą ukryta zostanie cała infrastruktura ładowania. Kierowca, chcąc naładować samochód, otworzy klapkę, podłączy kabel i uruchomi proces za pomocą mobilnej aplikacji.
Sercem ładowarki będzie oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. To właśnie ono przeanalizuje dane z sieci energetycznej, pojazdu i preferencji użytkownika, aby zaproponować najbardziej optymalny tryb ładowania.
– Kierowca będzie mógł określić, na którą godzinę jego samochód ma być naładowany, do jakiego poziomu baterii, a także co jest dla niego najważniejsze: oszczędzanie baterii, czas czy koszty. System zarekomenduje mu wtedy model ładowania i oszacuje jego cenę – tłumaczy Tomasz Markowski, dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – PIT, w którym powstaje oprogramowanie.
Pierwsze testy ładowarki ruszą na początku 2025 roku. Jej wprowadzenie na rynek może stać się ważnym krokiem w kierunku rozwoju elektromobilności w Polsce, odpowiadając na potrzeby zarówno użytkowników, jak i infrastruktury miejskiej.
Źródło: https://elektromobilni.pl/ladowarka-znikajaca-pod-ziemia-inteligentna-i-oszczedna-to-mozliwe/